Údržba úpletů z ručně barvených přízí

Přírodní pletací příze z vlny, merina, hedvábí, alpéaky, mohéru a kašmíru, které jsou ručně barvené, jsou barveny speciálními barvami na vlnu či hedvábí dle složení příze. Barva je ustálena octem či solí, teplotou a ještě speciálním ustalovačem. Barvy jsou velice stálobarevné a nezapouští do sebe vzájemně. Jsou také zcela odbouratelné, takže neškodí životnímu prostředí ani Vašemu zdraví. Nicméně.. při prvním praní dávejte pozor, barvy budou s největší pravděpodobností trochu pouštět.
Úplet perte v ruce, ve speciálním pracím prostředku na jemné a barevné prádlo, nejlépe v prostředku s lanolinem, který vlákno ochrání před dalším zašpiněním, má velice silnou prací schopnost, změkčí vlákna a má velice příznivý vliv na pokožku. Pomáhá při léčbě exematikům, při onemocnění psoriázou a pokožku nevysušuje. Tato informace se týká nejenom vlněných přízí, ale i bavlny, hedvábí, viskózy, alpaky a směsí těchto přírodních vláken, lanolin je prostě přírodní zázrak.
Úplet dlouho nenamáčejte, ihned perte, nedrhněte a nekruťte, buďte k úpletu "hodné", perte jej pouze promačkáváním, nedřete vlákna o sebe. Poté vymáchejte minimálně 2x až je máchací lázeň čistá, bez bublin pracího prostředku. Zejména u vlny dbejte na to, aby teplota jednotlivých lázní byla VŽDY STEJNÁ! Střídání teploty jednotlivých lázní způsobuje srážení a plstnatění úpletu! 
Aviváž nepoužívejte, pouze u čisté bavlny je možno aviváž použít. U vlny je to přímo ZAKÁZÁNO! Dojde k uvolnění vlákna a úplet se vytáhne a přestane být pružný..Jediné přípustné a vyzkoušené máchadlo je TOTO od firmy Tierra Verde, je ekologické, a vhodné i pro citlivé jedince a děti, jeho použití nenčí vlákna přírodní příze a pomáhá fixovat barvy ručně barvených přízí. Je to prostě SUPER výrobek, používám ho při každém praní.



Poté úplet vymačkejte, neždímejte! Nekruťte, zabalte jej do velkého ručníku či osušky do ruličky a tu opět tlakem mačkejte, můžete i pošlapat, aby jste dostali tekutinu z úpletu do osušky, to opakujte se suchou osuškou, aby byl úplet co nejvíce zbaven vody.
Ke každému svetru legíny LELOSI!

Úplet poté srovnejte do požadovaného tvaru, sušte volně rozložené, nevyvěšujte! Doporučuji použít speciální síťku - sušák na úplety. Úplet obracejte. Nesušte na slunci a v přímém kontaktu s topidlem! Pokud sušíte venku, dbejte na to, aby úplet nebyl vystaven přímému slunci, došlo by k "vyšisování" či by se udělaly fleky. Venku sušte VŽDY obrácené na rub. Většina výrobců nedoporučuje sušit úplety v sušičce, já s tím mám osobně dobré zkušenosti, jen na čistou vlnu a alpaku bych tuto metodu nedoporučovala, mohlo by dojít ke sražení. Bavlněný úplet bude naopak daleko měkčí.
Zde jsem pro Vás natočila video o praní úpletů


Většina rad se týká nejen ručně barvených přízí, ale úpletů z přírodních materiálů obecně. Je nezbytné plát úplety z přírodních živočišných vláken, jako je vlna, alpaka, hedvábí, merino vlna, mohér či kašmír, ve speciálních pracích prostředcích určených pro praní vlny. Zde na ECONEA.cz najdete osvědčené a ekologické prostředky, které jsem vyzkušela a mohu vřele doporučit!



Žádné komentáře:

Okomentovat